Bezstresowe laboratorium

Jak opanować skrępowanie i niepokój podczas badań?

Nikomu nie sprawia przyjemności pobieranie krwi czy dostarczanie do badania próbek moczu lub stolca. Badania te jednak mogą uratować Ci życie lub poprawić jego jakość. Metody, którymi dziś wykonuje się je w bezstresowych laboratoriach, są dokładniejsze i delikatniejsze niż kiedykolwiek.

Istnieje kilka sposobów uspokojenia się w tej sytuacji:

 • Spytaj lekarza lub siostrę pobierającą próbkę, o to: co, po co, jak i w jakiej kolejności będzie robić.
  Ludzie boją się nieznanego i tego, co zdarza się znienacka. Horror bez tajemnicy i zaskoczenia przestaje być horrorem. Śmiało pytaj lekarza lub siostry o cel, metodę i kolejność badań, bo gdy je zrozumiesz, oswoisz je i nic cię nie zaskoczy.

 • Powiedz siostrze pobierającej próbkę, co dokładnie cię niepokoi.
  Nie wstydź się swoich odczuć, masz do nich prawo, nie jesteś maszyną ani bohaterem z filmu. Płacisz za badanie i możesz śmiało mówić o swoich odczuciach, a nawet prosić o zmianę metody pobrania. Siostra pobierająca próbkę rozumie to. W bezstresowych przychodniach personel jest odpowiednio przeszkolony, by rozumieć obawy pacjentów.

 • Wybierz rękę, z której ma Ci być pobierana krew.
  To nie żart. Stres przed pobraniem krwi jest reakcją psychologiczną. Niektórzy ludzie w stresie mają wrażenie, że ukłucie w lewą, bądź prawą rękę "mniej zaboli", a wybierając rękę mają świadomość, że chociaż w niewielkim stopniu mają kontrolę nad tym, jak wykonywane jest badanie. Być może ten sposób uspokoi również Ciebie.

 • Skorzystaj z jednej z trzech prostych technik relaksacyjnych:
  Oddychanie -trzy głębokie wdechy. Po każdym liczysz do trzech i powoli wypuszczasz powietrze.
  Odprężenie mięśni - zamknij oczy i wyobraź sobie, że jesteś na plaży. Poczuj ciepłe promienie słońca ogrzewające Twoje ciało. Rozluźniaj stopniowo każdy fragment Twojego ciała.
  Myślenie o czymś innym - znajdź w pokoju coś ładnego (albo lepiej kogoś) i pofantazjuj na ten temat.


Jeśli nadal masz jakieś wątpliwości bądź obawy związane z badaniem, prosimy o kontakt, a z przyjemnością udzielimy wszystkich informacji.